Vyhledávání

hledejte efektivně

Vyzkoušejte vyhledávání nejen v metadatech, ale také v obsahu a v plných textech. Získáte jiné výsledky než v běžných katalozích knihoven. 

Najdete zde zejména knihy, časopisy, články, normy, patenty, legislativu a další dokumenty ve fondech českých knihoven, které jsou zapojeny do portálu Knihovny.cz. 

Obsahují zejména zahraniční odborné články, knihy a sborníky z konferencí, které se nacházejí ve významných světových databázích.

Možnosti vyhledávání

HLEDÁNÍ V POLÍCH ZÁZNAMU

Stejně jako jiné katalogy knihoven umíme vyhledávat v jednotlivých polích záznamů. Hledat lze v názvech, autorech, tématech a dalších údajích, které jsou k dispozici. Při zadání dotazu do formuláře se zobrazí našeptávač. K dispozici je také pokročilé vyhledávání.

HLEDÁNÍ V OBSAHU KNIH

Často se stává, že hledané slovo není v metadatovém záznamu dokumentu, ale vyskytuje se třeba v názvu kapitol. Běžné katalogy takové záznamy nenaleznou. Pokud máme na portálu Knihovny.cz k dispozici indexované obsahy knih, zahrnujeme je do výsledků. Oproti běžným katalogům tak obvykle dostanete přesnější výsledky.

HLEDÁNÍ V PLNÝCH TEXTECH

U některých dokumentů máme k dispozici i plný text a to i v případech, kdy není uživatelům dostupný ke stažení. Jedná se zejména o zdigitalizované dokumenty, které dle autorského zákona nemůžeme zpřístupnit. Máme je ale naindexované a umíme v nich vyhledávat. Stejně jako u obsahů pak můžeme poskytovat více relevantních záznamů.

FILTROVÁNÍ ZÁZNAMŮ

U výsledků vyhledávání zobrazujeme v levé části filtry, kterými si výsledky můžete dále omezovat. Filtrovat lze třeba témata, typy dokumentů, plné texty nebo knihovny, které mají dokumenty ve svých fondech.

INFORMACE O AUTORECH

Na portálu využíváme Soubor národních autorit, který buduje Národní knihovna, kde se shromažďují informace o autorech. Díky tomu na portálu získáte základní informace o autorech. a můžete si také zobrazit seznam jejich děl. Podrobněji je tato funkce popsána ve videu.

CO O AUTORECH NAPSALI JINÍ

Chcete vědět, co o vybraném autorovi napsali jiní? V detailu autora stačí kliknout na odkaz Zobrazit informace o dané osobě. Hodí se zejména při psaní referátů a osobnostech. Podrobněji je tato funkce ukázána ve videu. Tato funkce je dostupná pouze v českých zdrojích.

Připravili jsme pro vás k vyhledávání

VIDEONÁVODY

Práce s autory

Na portálu si můžete přečíst nejen informace o autorech, ale také si zobrazit jejich díla a dokonce na jedno kliknutí získat seznam publikací, kteří o autorovi píší. To lze skvěle využít např. při rešerších. Podívejte se na video, kde je tato funkce popsána.

Přesunout se na začátek