Mobirise

E-knihy

online a legálně

Portál indexuje 1,3 mil. e-knih a dalších elektronických dokumentů s plným textem v různém režimu zpřístupnění. Některé jsou volně dostupné, k jiným potřebujete registraci nebo si je přečtete pouze v knihovně.

Co u nás najdete

Indexujeme množství zdrojů poskytujících plné texty. Zde jsou ty nejdůležitější.

Na portálu najdete také elektronické knihy. Velká část publikací pochází od Městské knihovny v Praze, která nabízí zdarma ke stažení více než 2100 titulů. Obsahem jejich kolekce je česká i světová beletrie, klasická literatura, detektivky, divadelní hry a poezie. Ze známých autorů je zde např. Michal Viewegh, Ivan Klíma, Jiří Kratochvíl, Ota Pavel, Ivan Wernisch nebo Bohumil Hrabal. E-knihy jsou k dispozici obvykle ve třech formátech PDF, ePUB a PRC. Zobrazte si e-knihy zdarma dostupné na portálu.

Na portálu jsou zpřístupněny i dokumenty zdigitalizované ve vybraných knihovnách.

Národní digitální knihovna (dále také jen "NDK") nabízí plné texty dokumentů (knihy, časopisů, noviny atd.) vydaných do roku na území České republiky do roku 1989 a o něco později až do roku 2007 (periodika do roku 2009). Jedná se o dokumenty, které jsou chráněny autorským zákonem (tj. neuplynulo 70 let od smrti autora), a které nejsou dostupné na trhu, a to včetně případných dalších vydání, případně i upravených. Kromě toho obsahuje plné texty dokumentů, které jsou z hlediska autorského práva volné. Služba je poskytována na základě licenčních smluv Národní knihovny ČR s kolektivními správci DILIA a OOA-S. Na portálu si můžete dokumenty vyhledat (videonávod). Přístup k dokumentům je umožněn pouze z některých knihoven, které se k poskytování služby připojily. Musíte u nich mít platnou registraci a být přihlášení. Dokumenty je pak možné číst online.

Indexujeme také jiné zdroje. Pokud mají plné texty, můžete si je zobrazit. Příkladem je třeba legislativa.

Jak hledat plné texty na portálu

Zadejte na portálu do vyhledávacího pole dotaz a po zobrazení výsledků se v levé části objeví filtry. Vyberte typ výpůjčky a zde vyberte online nebo některou z konkrétních položek.

Co znamenají?
Mobirise
  • dostupné během stavu nouze a doby zavření knihoven = umožňují vyhledat dokumenty, které jsou dostupné přes vybrané knihovny do 1.7.2021 online, uživatel musí mít ve vybrané knihovně registraci
  • autorsky chráněné = dokumenty jsou dostupné obvykle pouze z PC v knihovně, která dokument vlastní
  • dostupné = volně dostupné dokumenty, není zde žádné omezení
  • neznámá dostupnost = zahrne i dokumenty, kde není dostupnost zřejmá
  • online = zahrne všechny výše uvedené možnosti

Připravili jsme k plným textům

VIDEONÁVODY

Digitální fondy dočasně online

a jak je najít na portálu?

Na základě dohody mezi Národní knihovnou ČR a Dilia, z. s. a Ochrannou organizací autorskou - OOAS., z.s. a se souhlasem Svazu českých knihkupců a nakladatelů byl dočasně během pandemie zpřístupněn obsah digitálních fondů Národní knihovny ČR, Moravské zemské knihovny, Národní technické knihovny, Knihovny Akademie věd ČR, Městské knihovny v Praze a dalších zapojených knihoven. Přístup bude možný do 30.6.2021. V tomto videu vám ukážeme, jak se k dokumentům jednoduše dostat přes portál Knihovny.cz.

Provozuje

Moravská zemská knihovna
Kounicova 65a
601 87 Brno

Kontakty

Email: mail@knihovny.cz
Web: https://www.knihovny.cz                 

Page was started with Mobirise